Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego udziału w zajęciach dodatkowych organizowanych na terenie szkoły.

Nowe kierunki w ZS nr 2

Technikum ekonomiczne, technologii drewna i nowość.. hotelarstwo oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Zespół Szkół nr 2

Idealny dojazd; centrum miasta przy głównej ulicy. Obok duży parking, Ośrodek Zdrowia i Posterunek Policji...

Nowe kierunki w ZS nr 2

Technikum ekonomiczne, technologii drewna i nowość.. hotelarstwo oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Spotkanie w Werder

Pamiątkowe zdjęcie z międzynarodowej wyprawy z naszymi kolegami i koleżankami z niemieckiej szkoły w Werder

Nowe kierunki w ZS nr 2

Technikum ekonomiczne, technologii drewna i nowość.. hotelarstwo oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Szkoła na "5"!

Nasza szkoła jest OK.. a najlepszy zawód tylko z nami!

Nowe kierunki w ZS nr 2

Technikum ekonomiczne, technologii drewna i nowość.. hotelarstwo oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Boisko "Orlik"

Od października 2011 roku zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są na nowych boiskach kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Orlik"...

modul by : camp26

OZE - zajęcia otwarte

W Zespole Szkół nr w Zbąszyniu  dnia 9 stycznia2013.r odbyły się pierwsze zajęcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych nowym kierunkiem kształcenia: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Gośćmi byli starosta powiatu nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, kierownik wydziału promocji i oświaty starostwa powiatu nowotomyskiego Monika Perz, wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski, radni naszej gminy, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Szkoła została wyposażona w nowoczesne zestawy eksperymentalne, sprzęt multimedialny potrzebne do realizacji projektu. Zestawy edukacyjne pozwalają zbadać wszystkie podstawowe technologie wykorzystywane podczas uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii. Pokazują, jak energia odnawialna może być przekształcana i wykorzystywana. Te rodzaje energii są odnawialne, czyli zasoby są uzupełniane w środowisku w naturalny sposób.

Grupa uczniów technikum uczestnicząca w specjalnych warsztatach dotyczących  pozyskiwania energii odnawialnej i sposobów jej wykorzystania wraz ze swymi liderami  zademonstrowała w przeprowadzonych doświadczeniach możliwości różnorodnych badań i ich wykorzystania. Przeprowadzone eksperymenty i pomiary prowadzone przez uczniów, które dotyczyły produkcji energii z wiatru i słońca ciszyły się dużym zainteresowaniem. Największą atrakcją okazał się model samochodu napędzanego wodorem, wytworzonym z energii słonecznej. Czasie spotkania  goście chętnie dyskutowali o konieczności pozyskiwania energii ze złóż odnawialnych, o  nowym kierunku kształcenia i jego atrakcyjności na rynku pracy. Pojawienie się absolwentów  - Technikum Urządzeń i Systemów Urządzeń Energetyki Odnawialnej zainspirują do stosowania nowych technologii w pozyskiwaniu energii.

 

 

STUDNIÓWKA 2013

Poloneza czas zacząć…

Jej przygotowania zajęły kilka godzin. On  potrzebował zaledwie 30 minut. Ona założyła specjalnie uszytą na tę okazję sukienkę. Jemu trochę czasu zajęło szukanie krawata dobranego do jej kreacji. Dla niej i dla niego dzień rozpoczął  się o godz. 19.00. Wtedy ktoś rzucił nieśmiertelne hasło: „Poloneza czas zacząć…" i rozpoczęła się długo wyczekiwana studniówka.

W ten sposób uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Zbąszyniu przygotowywali się do balu studniówkowego – pierwszego, jaki odbył się w 2013 roku. To właśnie zbąszyńska „Dwójka” 5.01.2013 zainaugurowała tegoroczny sezon studniówkowy w naszym regionie. Młodzież z technikum wraz ze swoimi nauczycielami bawiła się w Dąbrówce Wielkopolskiej.

Studniówka to dla uczniów szkół średnich wyjątkowa zabawa. To nie tylko znak, że zbliża się egzamin maturalny, ale również często ostatnia okazja do wspólnej, beztroskiej zabawy w  takim gronie. Wszyscy punktualnie stawili się na miejscu elegancko ubrani w towarzystwie sympatii, przyjaciół lub znajomych. Dziewczęta pięknie wyglądały w eleganckich sukienkach i modnych fryzurach. Panowie bardzo dobrze prezentowali się w garniturach. Wszyscy byli nie do poznania, bo wyglądali niezwykle poważnie i dorośle.

Zanim zaczęła się właściwa część balu, zabrzmiał „Polonez” a potem były  tańce. Nie zabrakło rozmów, wspólnych zdjęć i słów podziękowania skierowanych do Dyrektora, wychowawcy i nauczycieli. Kiedy zakończyła się część oficjalna, rozpoczęła się zabawa, która trwała, jak każe tradycja, do białego rana. Wszystkim dopisywały humory, co chwila na sali rozbrzmiewał śmiech rozbawionych uczestników balu.

Teraz przed maturzystami ostatnie przysłowiowe 100 dni wytężonej pracy. Uczniowie mają przed sobą dwa ważne egzaminy – maturalny oraz potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Trzymamy za nich kciuki i życzymy wytrwałości w nauce i sukcesów na egzaminach.

Więcej zdjęć z balu studniówkowego w naszej "galerii"

 

Lekcja z SITA

Podążając za postępem i rozwojem technologii poszukujemy coraz to nowych, atrakcyjnych form nauki. Dlatego też nauczyciele starają się wdrożyć w system nauczania technologie informacyjną, ponieważ praca ucznia i nauczyciela nie jest już możliwa bez komputera.

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu wzięli w nim udział w konkursie Głosu Nauczycielskiego i firmy SITA „Lekcja z Sita” nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu. Nasza szkoła jako jedna z 10 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przeszła do II etapu tego konkursu. Główną nagrodą jest zestaw 10 urządzeń SITA wraz z wybranym przez nauczyciela kursem językowym. Uczniowie będą mogli nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych jak również pozalekcyjnych.

Dnia 18 grudnia odbył się w szkole Dzień z SITA. Przedstawicielki firmy zaprezentowały uczniom  i nauczycielom zasady działania systemu pozwalającemu uczyć języków obcych. Głównym zasadą szybkiego przyswajania słownictwa i zwrotów jest stan relaksu. W tym stanie uaktywnia się prawa półkula mózgu człowieka a jednocześnie obie półkule lepiej współpracują ze sobą. Poprawia to zdolność percepcji informacji przez człowieka i powoduje uruchamianie tzw. długotrwałej pamięci. System SITA wykorzystuje te właściwości stanu relaksu, ale nie tylko. Zaleca bowiem starannie przemyślaną i sprawdzoną procedurę nauki , która wykorzystuje wyniki badań naukowych w zakresie skutecznych technik zapamiętywania. Kilkakrotna percepcja przeznaczonych do zapamiętania informacji, zarówno w stanie aktywności, jak i w stanie relaksu, przekazywanie informacji w postaci tekstu mówionego i pisanego, głośne ich czytanie przez osobę uczącą się, uruchamianie skojarzeń, emocji i wyobraźni przy zapamiętywaniu - to wszystko obejmuje procedura uczenia się zalecana w systemie SITA. Dlatego daje ona zdumiewające rezultaty w zakresie tempa uczenia się i trwałości zapamiętywania informacji.

Postęp techniczny zrewolucjonizował sposoby gromadzenia informacji i przekazywania ich między ludźmi. Najwyższy czas, aby pomógł człowiekowi je zapamiętywać. Trzymamy kciuki, by szkoła wygrała II etap konkursu.

 

 

31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

            Za pogrom braci bez litości
            Za honor wojska zbezczeszczony
            Za mękę strasznej bezsilności
            Za ból rozłąki z mężem żony
            Za łzy i rozpacz samotności
            Ciesz się, żeś działał tak waspniale 
            Naród dziękuje Ci, generale

 

W czwartek 13 grudnia 2012 roku Dyrektor, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spotkali się na apelu z okazji 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Uczniowie pod opieką Pani Moniki Niezborały przypomnieli wstrząsające wydarzenia okresu stanu wojennego; dramatyczną sytuację ekonomiczną Polski i Polaków – brak podstawowych produktów żywnościowych i odzieży, ograniczanie wolności słowa, kontrolowanie mediów, zastraszanie, internowanie, wprowadzenie godziny milicyjnej, brutalne rozpędzanie pokojowych manifestacji, pacyfikowanie strajków i strzelanie do bezbronnych ludzi.

 

Ogólnopolski konkurs z zakresu rachunkowości

Dnia 6 grudnia 2012 roku odbył się w naszej szkole I etap XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości, organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie   i Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Podkarpackiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych  z całej Polski kształcących się w zawodzie technik ekonomista.

Ideą konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania problematyką współczesnej rachunkowości, upowszechnianie sposobu korzystania z informacji kodowanej przez specjalistyczny język ewidencji działalności gospodarczej. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów z III klasy technikum ekonomicznego. Szkolny etap polegał na rozwiązaniu 25 pytań testowych z zakresu rachunkowości. Aby przejść do drugiego etapu kwalifikacyjnego należało odpowiedzieć poprawnie na 20 pytań.

Najlepsi uczestnicy otrzymali ocenę bardzo dobrą z rachunkowości.

Są to następujący uczniowie:

1.Marek Michałowski

2.Agnieszka Firlej

 

 

Językowy konkurs mikołajkowy

Wszyscy dobrze wiemy, ze w dzisiejszych czasach znajomość choć jednego język obcego to podstawa. Często jednak sama nauka w szkole to za mało, dlatego zachęcamy naszych uczniów do samodzielnej nauki języka i do dodatkowej pracy. Motywując uczniów do nauki, nauczycielki ZS nr 2 w Zbąszyniu M. Kubicka - Guła oraz J. Przybyła zorganizowały „Językowy konkurs mikołajkowy". Miał on na celu sprawdzenie wiedzy naszych uczniów na temat kultury dwóch państw – Anglii i Niemiec. Konkurs odbył się w mikołajkowe popołudnie. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test  sprawdzający ich wiedzę gramatyczną oraz leksykalną, jak również wiadomości ogólne o obu krajach, ich mieszkańcach, zabytkach oraz historii. Jak się okazało, ten sposób propagowania wiedzy na temat naszych sąsiadów, cieszył się wielkim zainteresowaniem, bo do konkursu przystąpiło aż 52 dwóch uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się podczas koncertu kolęd zorganizowanego z okazji szkolnej wigilii. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania.

 

 

Dzień Wolontariatu w ZS nr 2

W naszym kalendarzu, wśród wielu różnych świąt wyróżnia się jedno, które przypada na dzień 5 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. To dobra okazja, by powiedzieć kilka ciepłych słów o tych, którzy niosą wsparcie potrzebującym, którzy pomagają innym, którzy działają na rzecz potrzebujących.

I choć nadal jeszcze większość ludzi w ramach pomocy woli sięgnąć do portfela niż poświęcić swój czas i energię, to nasza młodzież wyróżnia się pozytywnie. Szkolny Klub Wolontariatu skupia ludzi zaangażowanych, aktywnych i przedsiębiorczych. To z ich inicjatywy oraz przy pomocy pani R. Knop zorganizowana została tego dnia sprzedaż domowych wypieków. Przepyszne ciasta upiekły oczywiście nasze uczennice, które przygotowały też stoisko, na którym pięknie wyeksponowały różne ciasta. Na każdej przerwie stoisko było oblegane przez uczniów, którym pomysł przypadł do „smaku”. Ciasta kosztowały tylko złotówkę jednak uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc świąteczną dla uczniów naszej szkoły.

Warto też przypomnieć, że Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował już kilka różnych akcji:

  • zbiórkę makulatury, przeznaczoną na budowę studni w Sudanie,
  • sprzątanie opuszczonych grobów z okazji Święta Zmarłych,
  • zaangażował się w akcję „Szlachetna Paczka”.

W ten szczególny dzień chcemy podziękować wszystkim, którzy nie boją się zaangażować, którzy chcą poświęcić swój czas i siły, by pomagać innym. Zachęcamy wszystkich do podjęcia aktywności. Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka.

 

O krok od sukcesu

Festiwal Przedsiębiorczości 2012

30 listopada uczniowie II i III klasy Technikum Ekonomicznego uczestniczyli w wykładach zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu. Młodzież wraz z opiekunami Renatą Śliwą i Marzeną Brudnicką brała udział w trzech wykładach o różnej tematyce:
1. Czas – jak go okiełznać? - o skutecznym planowaniu i analizowaniu zadań – wykład ten pokazywał uczniom jak  zarządzać czasem i skutecznie planować czas.
2. Specyfika E-komunikacji. – ten wykład dotyczył mediów społecznościowych i reklamy, ich siły oddziaływania na ludzi.
3. Uczyć się od najlepszych : o benchmarkingu. Ten wykład poświęcony był obserwacji innych ludzi ich zachowań.
Wszystkie wykłady dotyczyły szeroko pojętej przedsiębiorczości i miały na celu rozwijanie umiejętności menadżerskich oraz wiedzy ekonomicznej, która w obecnych czasach jest niezbędna

W czasie zajęć uczniowie brali udział w konkursie „Czym jest przedsiębiorczość?”, co miało pobudzić w młodzieży przedsiębiorcze myślenie. Jednym z laureatów konkursu została Adrianna Bartkowiak z klasy II TDE.

 

Spróbuj pokochać jesień

Gdzieś tam, na styku czerwieni i żółci,

w wąskich przesmykach

pomiędzy radością i smutkiem, 

jesień snuje swój bursztynowy sen 

i cicho kwitnie jej tajemnica 

 

Spróbuj pokochać jesień…

Za oknem coraz częściej szaro, pochmurno i mokro. Bywa, że jesteśmy smutni, jest nam źle i coraz bardziej tęsknimy za słońcem. Po prostu dopadła nas jesienna chandra. Jak sobie  z nią poradzić? Ciekawy sposób na to, jak dzielnie stawić czoła jesienno – zimowej aurze, znaleźli uczniowie naszej szkoły. Wspólnie z nauczycielkami j. polskiego ułożyli montaż słowno – muzyczny pt. „Spróbuj pokochać jesień…”. Zaprojektowali i samodzielnie wykonali też dekoracje, które stworzyły niezapomniany klimat i tło dla odwiedzin miejsc słowem malowanych.

Swoimi umiejętnościami recytatorskimi pochwalili się: Ada, Marta, Honorata, Kornelia, Karolina, Wiktoria, Monika, Ola, Jakub, Mateusz, Patryk i Grzegorz. Sprawami technicznymi zajął się Łukasz. Uczniowie zaprezentowali wiersze, pokazujące jesień w ciepłych barwach, jesień pełną kolorów, choć nie pozbawioną nostalgii i zadumy. Powstał prawdziwy jesienny poetycki bukiet, skrzący się ciepłymi barwami. Przywołana w ten sposób królowa Jesieni zaprosiła nas w podróż po parku pełnym kolorowych liści, kiedy, moknąc w strugach deszczu, można powspominać miłość i jesienną dziewczynę. Nie zabrakło oczywiście muzyki i jesiennych piosenek, które pięknie zaprezentowali Monika, Wiktoria i Kamil. Wysłuchane z perspektywy domowego zacisza, wprowadziły wszystkich w tak świetny nastrój, że porwała młodzież do tańca . Za swój występ młodzi artyści zebrali gromkie brawa.

Druga część programu dotyczyła profilaktyki uzależnień, a dokładniej zgubnego wpływu tytoniu na zdrowie człowieka. Uczennice pierwszej klasy technikum w kilku przygotowanych przez siebie scenkach pokazały, jak negatywne skutki niesie z sobą palenie papierosów. Szczególny nacisk położony został na podkreślenie szkodliwości tego nałogu. Przykłady były bardzo wymowne i przemawiające do wyobraźni. W ten sposób młodzież zaapelowała do wszystkich, aby zrezygnować z palenia, aby nie wpaść w nałóg.

 

Młodzież odwiedza Międzynarodowe Targi Poznańskie – POLEKO

Dnia 22.11.2012r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu odwiedzili Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska. Uczestnikami byli uczniowie biorący udział w realizowanym przez szkołę projekcji „OZE”. Uczestnicy wysłuchali ciekawych prelekcji pt. „ Nowoczesne narzędzia dla rozwoju regionów” związanych z realizacją  w naszej gospodarce projektów dotyczących dbałości o nasze środowisko. Wykład Pana Szymona Liszka  prezesa  FEWE zapoznał uczniów z ustawami dotyczącymi dystrybucji energii w sektorze energetycznym oraz sposobami zarządzania energią w obiektach samorządów terytorialnych. Głównym celem konferencji było budowanie świadomości dotyczącej projektowania w przemyśle (budownictwie),  transporcie  w myśl idei oszczędzania energii i stosowania nowych rozwiązań z dziedziny energetyki odnawialnej.  Mieli też okazję zapoznać się ze sposobami pozyskiwania środków finansowych potrzebnych do realizacji zadań „zielonej firmy”. Ponadto zwiedzili wystawę z najnowocześniejszymi urządzeniami i technologiami z dziedziny energii odnawialnej, w szczególności fotovoltaiki , energii wiatrowej , biomasy, geotermii. Młodzież mogła zobaczyć proces oczyszczania ścieków, w przydomowych oczyszczalniach , sposoby wykorzystania energii do napędzania pojazdów mechanicznych oraz poznać ideę recyklingu.Mimo, że Polska ma co najmniej 10 letnie opóźnienie w stosunku do krajów unijnych w wykorzystaniu energii odnawialnej , liczba wystawców (firm) prezentujących nowoczesne rozwiązania w pozyskiwaniu energii była w naszym odczuciu bardzo duża.Młodzież miała okazję zobaczyć makiety ferm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych, zapoznać się z nowoczesnymi technologiami w zakresie wykorzystania biomasy i biogazów.Uczestnicy stwierdzili, że pojawienie się nowego kierunku kształcenia  Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest konieczne w naszej szkole dla nowoczesnego rozwoju naszego regionu.

 

 

Szlagier kolejki Lech-Legia

W naszej szkole od kilku dni o niczym innym się nie mówiło, jak o zbliżającym się meczu 12. kolejki ekstraklasy. Spotkanie Lecha z Legią na stadionie przy Bułgarskiej obejrzało 40 632 widzów, co jest rekordem frekwencji w obecnym sezonie. Kibiców nie odstraszyły wysokie ceny wejściówek, wszystkie sprzedano na długo przed meczem. Poseł Jakub Rutnicki pomógł nam w zdobyciu biletów, które ufundował. Można było je zdobyć podczas licytacji na rzecz koleżanki z naszej szkoły Pauliny, która znalazła się w trudnej sytuacji losowej. Uczennice naszej szkoły nie dały za wygraną. Podczas akcji charytatywnej „Dla Pauliny”, jaką organizował samorząd szkolny ZS nr 2, dziewczyny wylicytowały bilety na mecz, by razem z wszystkimi poczuć atmosferę stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, a jednocześnie pomogły koleżance. Szczęśliwymi zdobywczyniami biletów klubu "Lech Poznań" były Adrianna Bartkowiak i Agnieszka Świtała, które na mecz pojechały wraz z opiekunem Panią Joanną Przybyłą. Ponad 40-tysięczna publiczność przeżyła jednak spore rozczarowanie. Spotkanie zakończyło się porażką gospodarzy 1:3. Legioniści w ciągu pół godziny strzelili poznaniakom trzy bramki i entuzjazm praktycznie się skończył, emocji jednak nie zabrakło i do końca wierzyłyśmy, że uda się „Lechowi” doprowadzić do remisu a nawet wyjść na prowadzenie, bo okazji ku temu było wiele, lecz niestety się nie udało. Bramka w wykonaniu Bartosza Ślusarskiego w drugiej połowie spotkania była tylko "golem na otarcie łez".

Przeżyć i emocji nie można opisać, po prostu trzeba tam być. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 już myślą o wyjeździe na kolejny mecz Lecha – może tym razem większą grupą.

Ada i Agnieszka IIT i IIIT

 

 

Turniej o puchar Przewodniczącego Rady Miasta

W dniu 12 listopada 2012 na Orliku przy Zespole Szkół Nr 2 w Zbąszyniu odbył się po raz drugi  turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o puchar przewodniczącego rady miasta pana Marka Furmana. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest animator Orlika – Wiesław Ciepielewski. Pomimo przenikliwego zimna,  znalazły się młode osoby, które poprzez udział w zawodach uczciły Święto Niepodległości naszego państwa. Na początku rozgrywek odśpiewano hymn Polski oraz wręczono każdemu uczestnikowi kotylion w barwach narodowych. Kotyliony wykonała razem z uczennicami Zespołu Szkół Nr 2 w Zbąszyniu pani Bernadeta Lejwoda. W rozgrywkach wystąpiły trzy zespoły:  FC Gucio, FC Lambada oraz Blokersi. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Blokersów, drugie FC Lambada, trzecie FC Gucio. Zwycięski zespół zagrał w składzie: Skrzypczak Marcin, Krupa Radosław, Helbig Łukasz, Seifert Jakub, Lejwoda Patryk, Stermolewski Michał oraz Halasz Dominik. Dziękujemy młodzieży za udział w turnieju.

 

 

Strona 7 z 12

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Which is the best web hosting? Read my just host review and compare it with ipage. Find a reliable hosting provider.
Joomla Templates by Joomla Hosting