Nasza Szkoła jest "otwarta" od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 - Serdecznie Zapraszamy!!!

zs2.sekretaria@gmail.com

Zespół Szkół Nr 2

Technikum ekonomiczne, Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Zasadnicza szkoła zawodowa.

Budynek Zespółu Szkół Nr 2

Idealny dojazd, centrum miasta przy głównej ulicy. Obok duży parking, Biblioteka i Posterunek Policji...

Zespół Szkół Nr 2

Technikum ekonomiczne, Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Zasadnicza szkoła zawodowa.

Spotkanie w Werder

Pamiątkowe zdjęcie z międzynarodowej wyprawy z naszymi kolegami i koleżankami z niemieckiej szkoły w Werder

Zespół Szkół Nr 2

Technikum ekonomiczne, Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Zasadnicza szkoła zawodowa.

Szkoła na "5"!

Nasza szkoła jest OK.. a najlepszy zawód tylko z nami!

Zespół Szkół Nr 2

Technikum ekonomiczne, Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz Zasadnicza szkoła zawodowa.

Boisko "Orlik"

Od października 2011 roku zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są na nowych boiskach kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Orlik"...

modul by : camp26

Projekt filmowy - spotkanie w Werder

 

 

Wyjazd do Niemiec (21-25.04.2013r.) w ramach projektu „Filmowa wiosna” wspominam bardzo miło. Wiele atrakcji umiliło nam pobyt i prace nad projektem. Współpracując ze Szkołą partnerską Oberstufenzentrum z Werder / Havel, zatrzymaliśmy się w tej przepięknej miejscowości, nocując w  tamtejszym akademiku Pierwszego dnia popołudnie spędziliśmy w parku linowym, który był oddalony 20 km miasta Werder. Było to dla nas wielkie przeżycie, bo nikt z nas nie miał wcześniej styczności z takimi przeszkodami. Wróciliśmy bardzo  zadowoleni. Drugiego dnia zwiedziliśmy Berlin. Jest on przepiękny! Szczególne wrażenie wywarł na nas budynek Reichstagu, Brama Brandemburska oraz Alexanderplatz. Pogoda nam sprzyjała i mogliśmy spacerować do późna ulicami miasta podziwiając zabytki architektury, równocześnie  robiąc zakupy. Szczególnie miłe było to, że nasi niemieccy koledzy i koleżanki cały czas nam towarzyszyli. Mogliśmy szlifować  język niemiecki i angielski. Po powrocie zabraliśmy się do projektu. Przygotowaliśmy prezentacje szkół, które zaprezentujemy w Paryżu. Montowaliśmy nasze filmy, dogrywaliśmy kolejne ujęcia, na sam koniec nagrywaliśmy filmy na płyty w sumie po 100 kopii każdego z czterech filmów. Czwartek też był pełen wrażeń! Od razu po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy dalej zwiedzać Niemcy. Tym razem zatrzymaliśmy się w parku filmowym „Babelsberg”.  Zobaczyliśmy gdzie nagrywali najstarszą Niemiecką bajkę " Piaskowy Dziadek", domek Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”, miejsca w którym straszyły duchy. Jednak największe wrażenie zrobiło na nas kino 4D. Była to świetna zabawa! Po obiedzie następnym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy  na chwilę odpoczynku był zamek „Sanssouci” w Poczdamie. Zielona trawa, piękne kwiaty i krzewy, woda, kaczki, piękny krajobraz... aż zabrakło  nam tchu w piersi. Widać tu przepych i rozmach założycieli.  Jednak najważniejszym naszym zadaniem było zakończenie prac nad projektem i przygotowanie kronik, w których chronologicznie przedstawiliśmy przebieg  naszych prac i spotkań. Po ukończeniu wszystkich wyznaczonych zadań związanych z projektem można było chwilkę odpocząć, zjeść pysznego grilla w miłym towarzystwie. Pieniądze w kwocie 3.000 zł. na projekt „Filmowa wiosna” pozyskaliśmy z Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej. Część kwoty została również uzbierana z wpłat uczestników oraz przekazana przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Niestety przyszedł piątek, czas na pożegnanie. Każdemu łezka zakręciła się w oku, ale cieszymy się, że zobaczymy się za miesiąc we Francji , w Paryżu, gdzie wspólnie spędzimy tydzień i wiele czasu poświęcimy na rozmowy i zwiedzanie. Dla mnie tegoroczna wymiana młodzieży w Werder  to najlepsza wycieczka, na jakiej do tej pory byłam!

Kornelia Tomińska

 

Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

W dniu 24-25 kwietnia 2013 r.  odbyły się Poznańskie Dni Przedsiębiorczości, których celem jest budzenie wśród młodych ludzi ducha przedsiębiorczości oraz kreowanie pozytywnego klimatu dla rozwoju biznesu i współpracy gospodarczej.

Uczniowie klasy I, II i III Technikum ekonomicznego wraz z nauczycielami: Marzeną Brudnicką, Magdaleną Trochelepszą i Renatą Śliwą wzięli udział w dwóch wykładach:

1.Aspekty formalno-prawne zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

2.Podatki. Prawa i obowiązki osób podejmujących i prowadzących działalność gospodarczą w urzędzie skarbowym.

Pierwszy wykład prowadziły panie: Karolina Szalewska i Agata Ocieczek, które reprezentowały Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. Przedstawiły one etapy rejestracji działalności gospodarczej poprzez złożenie w urzędzie miasta/gminy jednego zintegrowanego wniosku CEIDG-1 oraz zasady prowadzenia i zawieszania działalności gospodarczej.

Drugi wykład prowadził pan Tomasz Świstek, przedstawiciel Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady. Przedstawił formy opodatkowania, czyli formy rozliczania się z urzędem skarbowym z podatku dochodowego oraz zasady wyboru zwolnienia z podatku VAT lub rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT.

Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie mogli wysłuchać rad ekspertów i indywidualnie porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin.

 

 

 

 

 

Motoserce, czyli krew darem życia

W sobotę 20 kwietnia Szkolny Klub Wolontariatu, który działa w naszej szkole brał udział w akcji zorganizowanej przez Klub Motocyklowy „Łabędź”. To właśnie ten klub pod hasłem „Motocykliści dzieciom” zorganizował piątą edycję ogólnopolskiej akcji MotoSerce 2013. Wolontariuszki z naszej szkoły pomagały krwiodawcom w wypełnianiu ankiet, rozdawały ulotki, rejestrowały wszystkich, którzy zechcieli honorowo oddać krew, wypisywały dyplomy. Jednym słowem aktywnie pomagały w organizacji i obsłudze tej jakże szczytnej imprezy.

Chętnych do oddania krwi nie zabrakło. Oprócz stałych krwiodawców pojawili się także nowi ochotnicy. Zbąszyniacy słyną z tego, że zawsze chętnie i licznie uczestniczą we wszystkich akacjach oddawania krwi. Świadomość naszych mieszkańców jest wysoka. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak cenna jest krew, jak bardzo jest potrzebna i jak często ratuje życie. Tym razem udało się jej zebrać aż 53,5 litra.

W programie imprezy nie zabrakło różnych atrakcji. Wiele emocji budziły oczywiście motocykle. Świetnie prezentowały się podczas parady, bo przyciągały uwagę swoim wyjątkowym i niepowtarzalnym wyglądem. Jednak wielką atrakcją była maskotka – kropla krwi, którą wykonały uczennice z Zespołu Szkół Nr 2 w Zbąszyniu. Ubrana w ten nietypowy kostium uczennica budziła powszechne zainteresowania. Nie zabrakło chętnych, którzy chcieli mieć zdjęcie z sympatyczną kropelką. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz ratownictwa drogowego zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną. Nasi strażacy pokazywali jak fachowo udzielać pierwszej pomocy. W części artystycznej swoje talenty prezentowały dzieci z okolicznych przedszkoli ze Zbąszynia, Kosieczyna, Zbąszynka oraz z Babimostu. Mieszkańcy Zbąszynia mogli podziwiać wokalne i taneczne talenty najmłodszych mieszkańców naszej gminy, ale również tych nieco starszych. Występowały zespoły muzyczne „Rego”, „Chili – chili”. Można też było posłuchać występu orkiestry „Szałamaje”. Dla wszystkich uczestników tej imprezy zorganizowano rożne gry i zabawy z nagrodami, upominkami, zwłaszcza dla najmłodszych. Nie zapomniano o jedzeniu, nie zabrakło amatorów pysznej wojskowej grochówki.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy nie boją się zaangażować, którzy chcą poświęcić swój czas i siły, by pomagać innym. Zachęcamy wszystkich do podjęcia takiej aktywności. Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka.


 

W Zespole Szkół Nr 2 W Zbąszyniu młodzież aktywnie włączyła się do dyskusji na temat: Rynek pracy w Polsce.

Koniec kwietnia to czas bardzo ważny dla absolwentów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści teraz stoją u progu egzaminów, a później podjęcia ważnej życiowej decyzji: co dalej, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać, jakie studia rozpocząć, aby w przyszłości zapewnić sobie dobrą i pewną pracę.

Pracę, która nie tylko zapewni im środki do życia, ale przede wszystkim będzie dawała im radość, zadowolenie i satysfakcję.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, zorganizowaliśmy konferencję, na którą zaprosiliśmy posła na Sejm Jakuba Rutnickiego, burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego, sekretarza gminy Marka Nyćkowiaka, dyrektora i zastępcę dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Tematem konferencji były sprawy dotyczące rynku pracy, bezrobocia w Polsce, w województwie i powiecie.

Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy przekazali szczegółowe informacje na temat struktury rynku pracy oraz zapotrzebowania na wykwalifikowanych fachowców w konkretnych zawodach. Uczniowie zadawali pytania, z których wynikało, jak bardzo zainteresowani są zakładaniem własnej działalności gospodarczej, ale również szkoleniami w celu zdobycia nowych kwalifikacji.

Pan poseł Rutnicki przekazał uczniom cenne wskazówki dotyczące zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych oraz tego jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Opowiedział o swojej drodze życiowej od ukończenia szkoły średniej, przez wyższą uczelnię i pierwszą pracę zawodową, aż do momentu, kiedy został posłem na Sejm, a praca ta, jak zaznaczał, daje mu dużo satysfakcji.

Dyrektor szkoły Marek Furman podsumował konferencję bardzo cenną uwagą. Podkreślił, że nasza szkoła, Zespół Szkół Nr 2 już od wielu lat stara się sprostać potrzebom rynku, kształci fachowców, którzy nie będą bezrobotnymi. Szkoła zmienia się wraz ze zmianami w gospodarce i wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom rynku pracy.

 

 

Ekonomiści w Sądzie Rejonowym

 

W dniu 16 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy II i III Technikum ekonomicznego uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Nowym Tomyślu. Spotkanie obejmowało dwie części. Podczas pierwszej uczniowie mieli okazję spotkać się z sędzią, który opowiedział o tym jak przebiega proces sądowy, specyfice pracy sędziego a także o zasadach odpowiedzialności osób nieletnich za naruszenia norm prawa karnego. W drugiej części spotkania uczniowie musieli zachować ciszę, gdyż uczestniczyli w prawdziwej rozprawie sądowej w charakterze publiczności. Rozprawa dotyczyła art. 178 §2 kodeksu karnego − czyli prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali aktu oskarżenia, wyjaśnień oskarżonego i ogłoszenia wyroku. Dzielili się swoimi emocjami i pytaniami również po jej zakończeniu, co pozwala sądzić, że był to ciekawie spędzony czas.

 

Konkurs europejski

W środę, 10 kwietnia w Nowym Tomyślu odbył się kolejny finał powiatowego konkursu pt. „Jak Unia Europejska zmienia moje otoczenie/szkołę/miasto/gminę?” organizowanego przez posła Jakuba Rutnickiego. Honorowy patronat nad konkursem objęła europosłanka Sidonia Jędrzejewska.

W finale udział wzięło 4 uczestników z Nowego Tomyśla oraz Zbąszynia. Każdy z nich przygotował wyczerpującą prezentację głównie na temat swojej gminy. Cześć uczestników skupiła się też na projektach realizowanych w ich szkołach. Dzięki temu uczniowie mogli dostrzec, że środki płynące z unii są bardzo blisko nich i umożliwiają im realizację wielu ciekawych przedsięwzięć.

Wszystkie prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie, a przed jury trudne zadanie wyłonienia najlepszej osoby.

Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Wilk z klasy I Technikum Ekonomicznego, której serdecznie gratulujemy.

 

„NiE ŁaM PrAwA – znaj swoje prawa i szanuj prawa innych.”

Uczniowie Technikum Ekonomicznego wzięli udział konkursie pod hasłem  „NiE ŁaM  PrAwA”,który odbył się 26 marca. Celem konkursu zorganizowanego przez ZS nr 2 w Nowym Tomyślu wspólnie z Komendą Powiatową policji jest kształtowanie i promowanie właściwych postaw i zachowań wśród młodzieży. Test składał się z 15 pytań dotyczących praw człowieka, a także organizacji międzynarodowych stojących na straży tych praw.

Najlepsze wyniki w etapie szkolnym uzyskali i zakwalifikowali się do finałowego etapu:

  1. Dawid Figlarek kl. III TDE,
  2. Marek Michałowski kl. III TDE,
  3. Jacek Małycha kl. II TDE.

Finał konkursu  odbył się 09.04.2013 w Nowym Tomyślu. Tutaj uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu nowotomyskiego zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, a także mieli do wykonania plakat z logo konkursu „NiE ŁaM  PrAwA. – znaj swoje prawa i szanuj prawa innych”.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

 

 

Profilaktyka

Dzień 7 kwietnia jest obchodzony jako,, ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA’’. Jednocześnie ten dzień  rozpoczyna w szkołach MIESIĄC ZDROWIA.

W tym okresie kładzie się szczególny nacisk na promocję zdrowego stylu życia, oraz na motywację młodych ludzi na podejmowanie zachowań, które sprzyjają zdrowiu. Jest to dobra okazja do podsumowania realizowanych programów i akcji prozdrowotnych na terenie placówki.

W związku z tym w naszej szkole 10.04.2013 odbędzie się spotkanie z terapeutą ds. uzależnień Panem Grzegorzem Nawrotem we wszystkich klasach.   W czasie tego spotkania zostanie zrealizowany program, w którym kładzie się główny nacisk na uczenie się takich umiejętności życiowych, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wejścia na drogę uzależnień.Dla klas będzie też ogłoszony konkurs na wykonanie plakatu promującego trzeźwość, oraz napisanie pracy w formie listu, fraszki, opowiadania, które ukazywałyby problemy wynikające z nadużywania alkoholu i zachęcały do abstynencji.Również  12.04.2013 dla nauczycieli odbędzie się pogadanka dotycząca profilaktyki w dziedzinie uzależnień a 22.05.2013 odbędzie się w szkole spotkanie dla rodziców, na którym także Pan Grzegorz Nawrot odniesie się do problemu uzależnień młodzieży.Dla rodziców i nauczycieli są przygotowane ulotki, ciekawe broszury profilaktyczne wydane przez Państwową Stację Sanitarno Epidemiologiczną.

 

Strojenie Grobu Pańskiego

W Wielki Wtorek tj. 26 marca 2013 roku,  uczeniowie klasy I Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu pod kierownictwem wychowawczyni, pani Joanny Przybyły oraz pani Bernadety Lejwody, spędziły całe przedpołudnie w Kościele Zbąszyńskim pracując nad budową Grobu Pańskiego. Uczniowie Technikum oraz Szkoły Zawodowej  wraz z nauczycielkami ustroiły Grób Pański z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Nad całą pracą czuwał ks. Proboszcz Zbigniew Piotrowski oraz ksiądz Marek Krysmann.

Pomysł przygotowania grobu wraz z uczniami zapoczątkował ks. Marek Krysmann w zeszłym roku szkolnym. Wtedy maturzyści mieli pomysł, jak ma wyglądać Grób Pański. W tym roku Ksiądz Krysmann miał już wstępną wizję i pomysł, w jakim charakterze będzie utrzymana tematyka wystroju kościoła na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Zaproponował na lekcji religii, by to właśnie klasa I  przystroiła Grób Pański, a uczniowie z wielką ochotą przyjęli propozycję. W czasie zajęć uczennice przygotowały wstępny szkic projektu, a później wizualizację, którą ks. Krysmann zaakceptował. Z dostarczonych materiałów uczniowie starali się uformować grotę, w której złożono ciało Jezusa Chrystusa do grobu.

Ich zaangażowanie i poświęcenie czasu  zostało nagrodzone. Wszyscy obecni w przygotowaniach byli pod wrażeniem pracowitości klasy i pomysłów, jakie mieli uczniowie.

 

 

 

Obchody Światowego Dnia Wody w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu

Woda-źródłem życia”

W związku z corocznie obchodzonym w  marcu Światowym Dniem Wody, nasza szkoła w dniu 21marca postanowiła włączyć się w tę akcję. Był to jednocześnie doskonały pomysł spędzenia w nieco inny sposób pierwszego Dnia Wiosny.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali „wodny” korowód , który rozpoczął się w ZS Nr2 i przeszedł ulicami miasta do Domu Katolickiego. Każdy z jego uczestników niósł niebieski balonik- symboliczną kroplę wody oraz wcześniej wykonane na lekcjach wychowawczych transparenty z hasłami promującymi oszczędne wykorzystanie wody. Do akcji została  zaproszona młodzież z Gimnazjum w Zbąszyniu, która wykonała plakaty okolicznościowe oraz przyłączyła się do korowodu.

Zanim uczniowie udali się do Domu Katolickiego, ustawili się w centrum miasta na rynku  w symboliczną kroplę wody i wykrzyczeli główne hasło imprezy: Woda-źródłem życia. W Domu Katolickim na uczestników korowodu czekały dalsze atrakcje. Pierwszą z nich była przygotowana przez panią Urszulę Wilkońską prezentacja multimedialna Woda- źródłem życia, która przybliżyła słuchaczom  niezwykle ważną rolę, jaką odgrywa woda  w codziennym życiu każdego mieszkańca Ziemi. Uczestnicy spotkania poznali przyczyny, mechanizmy i skutki powstania niepożądanych i szkodliwych zmian w środowisku naturalnym. Na spotkaniu obecni byli także pan wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski, dyrektor Gimnazjum w Zbąszyniu pani Maria Leśnik i dyrektor ZS Nr2 pan Marek Furman .Gościem specjalnym był kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Zbąszyniu pan Jędrzej Tratwal, który poprowadził wykład na temat Gospodarka wodna i ściekowa w gminie Zbąszyń.Pan Tratwal zapoznał zebranych z  systemem zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym wody od ujęcia do kranu konsumenta. Przedstawił rolę właściwego zagospodarowania ścieków, które stanowią główne zanieczyszczenie naszych zasobów wodnych.Pan Marek Orzechowski opowiedział o zmianach stanu jakości wody w naszym jeziorze i rzece oraz wyzwań stojących obecnie przed każdym z nas, a dotyczących ochrony życia ludzkiego przed skutkami wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń obecnych w wodzie.

Atrakcją tego dnia okazał się przeprowadzony wśród publiczności konkurs tematyczny, dotyczący wcześniej omawianych zagadnień. Słuchacze wykazali się dużą wiedzą na temat racjonalnego wykorzystania wody. Pomysłodawcą i koordynatorką imprezy była pani Renata Knop, która poprowadziła spotkanie. Mamy nadzieję, że taka akcja wpisze się na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły.

 

Podsumowanie projektu

UCZNIOWIE ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W ZBĄSZYNIU PREZENTUJĄ NOWY KIERUNEK KSZTAŁCENIA:

TECHNIKUM URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ.

19 marca 2013, w Brodach koło Lwówka odbyła się Komisja rolnictwa  i ochrony środowiska powiatu nowotomyskiego, którą prowadził jej przewodniczący pan  Szymon Staśkiewicz. Poza gośćmi honorowymi: starostą powiatu nowotomyskiego Andrzejem Wilkońskim, jego zastępcą oraz radnymi z powiatu. Do udziału w obradach komisji zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły wraz z dyrektorem panem Markiem Furmanem oraz opiekunkami projektu panią Urszulą Wilkońską i Magdaleną Szulc.

Tematem przewodnim spotkania były zagadnienia dotyczące wdrażania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej w powiecie nowotomyskim.

Uczniowie pod kierunkiem swoich opiekunek przez okres kilku miesięcy pracowali na zajęciach w ramach pilotażowego projektu przygotowanego przez Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych.

Zadaniem uczestników projektu było prowadzenie badań w zakresie pozyskiwania energii słonecznej i wiatrowej. W trakcie zajęć nabyli umiejętności i wiadomości dotyczące m. in. : wpływu ciepła na panel słoneczny, określenie wydajności paneli słonecznych wywołany cieniem innych obiektów, wpływu kąta padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne, charakterystyki prądowo-napięciowe paneli fotowoltaicznych połączonych równolegle i szeregowo, określenie ile łopat najlepiej użyć w turbinie wiatrowej, badanie kształtów łopat dla optymalizacji uzyskania maksymalnej mocy, określenie szybkości wiatru na ilość energii dostarczanej przez turbinę wiatrową, sprawdzanie kierunku wiatru na ilość energii dostarczanej przez turbinę wiatrową, budowanie farm wiatrowych, wykorzystanie energii wiatru do wytwarzania wodoru. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się prezentacja kamery termowizyjnej, dzięki której można m.in. dokonać trafnych ocen termoizolacyjności budynków, a tym samym zaoszczędzić energię.

Więcej: Podsumowanie projektu

 

Umiemy wykorzystywać odpady

Uczestnicy realizowanego projektu OZE  odwiedzili zakłady „Wexpool” w Dąbrówce Wlkp.

Zwiedziliśmy  firmę i krok po kroku obserwowaliśmy wędrówkę odpadów dostarczanych transportem samochodowym. Poznaliśmy etapy ich przemieszczania się  linią sortowniczą oraz proces produkcji paliwa alternatywnego.

Z ciekawością wysłuchaliśmy pana Jacka Ratajczaka, który przedstawił działalność zakładu oraz podawał liczby gromadzonych odpadów i  wyniki odzysku z przyjętych odpadów.

Odpad o kodzie 19 12 10 powstaje na przykład przy segregacji odpadów (np. opakowań, tkanin, odpadów komunalnych) i składa się na niego cała frakcja palna (elementy, które można spalić) tych odpadów, nieprzydatnych do recyklingu. Jednak odpady  o tym kodzie, bezpośrednio po segregacji nie nadają się zazwyczaj do spalenia, a więc wykorzystania jako substytut paliwa. Muszą one ulec dalszej obróbce - rozdrobnieniu i zmieszania kilku rodzajów odpadów uzyskania mieszanki jako paliwa alternatywnego o

  • kaloryczności zbliżonej do węgla kamiennego,
  • bezpiecznych parametrach spalania oraz
  • wymaganej granulacji.

Dziś już wiemy jak ważna jest właściwa segregacja śmieci i jak konieczny jest ich właściwy ich  przerób dla ochrony naszego środowiska.

 

 

Strona 7 z 14

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Which is the best web hosting? Read my just host review and compare it with ipage. Find a reliable hosting provider.
Joomla Templates by Joomla Hosting